Mój Toruń: Główna » Co? Gdzie? Kiedy? » XIX Międzynarodowy Festiwal “Nova Muzyka i Architektura”

XIX Międzynarodowy Festiwal “Nova Muzyka i Architektura” 

[Toruńska Orkiestra Symfoniczna]

XIX Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”

Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” to wydarzenie, które ma za sobą dziewiętnastoletnią tradycję. Jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych wnętrzach Torunia. Od samego początku Festiwal odbywa się pod Mecenatem Gminy Miasta Toruń. Sponsorem tytularnym tegorocznej edycji została firma Nova Trading z Torunia.

Kontynuując tradycję letniego muzykowania w zabytkach naszego miasta proponujemy cykl koncertów w urokliwych i znakomitych akustycznie miejscach. Do Torunia przyjadą wybitni artyści z Polski i Europy, którzy w trakcie wieczorów tematycznych zaprezentują dzieła mistrzów oraz dorobek rodzimych kompozytorów. Tegoroczną ofertę festiwalową oprócz koncertów poszerzyliśmy o bezpłatne projekcje filmowe. Dla dzieci oferujemy zwiedzanie Torunia z przewodnikiem „Śladem Fryderyka Chopina”, ponadto wszystkich zapraszamy na towarzyszące festiwalowi wystawy tematyczne.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem oraz do udziału w letnich wydarzeniach festiwalowych.

INAUGURACJA XIX MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU „NOVA MUZYKA I ARCHITEKTURA” WIECZÓR TRZECH TENORÓW

niedziela 28 czerwca, godz. 20:00, Rynek Staromiejski – scena Wstęp wolny

Stało się już tradycją, że koncert inaugurujący Festiwal wpisany jest w uroczyste obchody Dni Torunia. W tym roku na scenie pojawią się znakomici polscy tenorzy: Tomasz Kuk, Tadeusz Szlenkier i Adam Zdunikowski. Solistom towarzyszyć będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Maestro Sławomira Chrzanowskiego.
Koncerty trzech tenorów na jednej scenie powstały na fali popularności międzynarodowego tria The Three Tenors, złożonego z Luciano Pavarottiego, Plácido Domingo i José Carrerasa, które w latach 90. podbiło słuchaczy na całym świecie. O sukcesie włosko-hiszpańskiego zespołu zadecydowały magnetyczne nazwiska jego członków, ich głosy i osobowości, poparte znakomicie ułożonym programem ich występów.
Nie inaczej będzie w Toruniu – zaproszeni artyści, którzy pojawią się podczas wieczornego koncertu należą do czołówki polskich głosów tenorowych, posiadają bogate doświadczenie artystyczne i szereg sukcesów na scenach polskich i zagranicznych. Nad całością programową i wykonaniem artystycznym czuwać będzie Maestro Sławomir Chrzanowski – dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej. Wykonawcy: Tomasz KUK – tenor Tadeusz SZLENKIER – tenor Adam ZDUNIKOWSKI- tenor Sławomir CHRZANOWSKI – dyrygent Toruńska Orkiestra Symfoniczna W programie: pieśni, arie operowe, piosenki z musicali i nie tylko …

WIECZÓR FRANCUSKI DUET FORTEPIANOWY DUO BENZAKOUN

sobota 4 lipca, godz. 20:00, Sala Wielka Dworu Artusa Laurence BENZAKOUN Daniel BENZAKOUN Bilety: 25/15 zł

Tych dwoje pianistów jawi się jako duet niemal doskonały – ich główne atuty to niezwykła równowaga brzmienia oraz zdolność do ukazywania emocji, często znacznie bogatszych niż te, wynikające z zapisu utworu. (Ouest France).
Duo Benzakoun stworzone we francuskim Orleanie, jest od początku swej kariery podziwiane za wyjątkowy sposób interpretacji szerokiego i zróżnicowanego repertuaru fortepianowego. Krytycy i publiczność sal koncertowych na całym świecie, zgodnie doceniają połączenie lekkości z emocjonalnością i wirtuozostwem, które można odnaleźć w prezentowanych przez pianistów dziełach wielkich mistrzów – Mozarta, Ravela, Strawińskego, C.Saint-Saënsa, Rachmaninowa, czy Debussy’ego.
Artyści – laureaci wielu nagród międzynarodowych konkursów muzycznych, poza licznymi koncertami we Francji, wielokrotnie gościli m.in. w Wielkiej Brytanii, Norwegii, we Włoszech, w Austrii, Izraelu, Meksyku, Kanadzie, na Cyprze i na Madagaskarze. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych wystąpili w Kennedy Center w Waszyngtonie, a także w Chicago Cultural Center.
W Polsce, w kwietniu tego roku wystąpili na koncercie w Filharmonii Poznańskiej, podczas którego swój kunszt zaprezentowali ponad 900-set osobowej publiczności.
Program wieczornego koncertu stanowić będą niezwykłe fortepianowe transkrypcje kompozycji francuskich mistrzów: – Preludium do „Popołudnia Fauna” C.Debussy’ego –dzieło stanowiące przebój wśród bywalców sal koncertowych całego świata, od którego zaczęła się muzyka współczesna; – „La Valse” M. Ravela – utwór zamówiony przez dyrektora słynnych Baletów Rosyjskich, Siergieja Diagilewa. Kompozytor określał swój utwór jako apoteozę walca wiedeńskiego. Powszechnie uważa się, że La Valse jest sentymentalną refleksją po I Wojnie Światowej; – „Karnawał zwierząt” C. Saint-Saënsa, w transkrypcji Berkowitza na dwa fortepiany – doskonale znana „fantazja zoologiczna”, stanowiąca cykl czternastu miniatur, należąca do unikatowych kompozycji programowych w całej literaturze muzycznej; – „Koncert na dwa fortepiany” F. Poulenca
Przy okazji wieczoru francuskiego zapraszamy również na projekcję filmową – „Pan od muzyki” – reż. C. Barratier, godz.: 18:00, kawiarnia Alliance Française – ul. Kopernika 20 połączoną z degustacją ciasteczek lawendowych i lampką wina francuskiego wstęp wolny* (bezpłatne wejściówki do odbioru w Kasie Dworu Artusa)

WIECZÓR TEMPUS FANTASY

sobota 18 lipca, godz. 20:00, Sala Wielka Dworu Artusa

Katarzyna BOREK – fortepian Vojto MONTEUR – instrumenty elektroniczne Tomek SPERA – VJ Bilety: 25/15 zł
Projekt prezentuje zupełnie nowe i świeże oblicze muzyki instrumentalno – elektronicznej. Po raz pierwszy jesteśmy świadkami oryginalnego i ambitnego połączenia klasycznej muzyki fortepianowej improwizowanej z ambientową i transową elektroniką. Jako niezależni artyści Katarzyna Borek & Vojto Monteur są już uznani na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej.
W czerwcu 2014 roku ukazał się unikatowy album artystów zatytułowany „Tempus Fantasy”. Jest on efektem zderzenia dwóch indywidualności, które do tej pory odnosiły sukcesy w zupełnie różnych środowiskach muzycznych: – Katarzyna Borek – pianistka, laureatka najbardziej liczących się festiwali i międzynarodowych konkursów pianistycznych (laureatka m.in. Międzynarodowego Konkursu im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Moskwie, Finalistka Międzynarodowego Konkursu im. F. Busoniego w Bolzano); – Wojciech Orszewski (Vojto Monteur), producent muzyki elektronicznej i gitarzysta znany m.in. z wielu produkcji teatralnych i z zespołu Miloopa.
“Eksperymentujemy, chcąc ukazać dzieła muzyki fortepianowej w niekonwencjonalnym zestawieniu z muzyką elektroniczną, która w XX i XXI wieku wpisała się zarówno w najbardziej awangardowe kierunki sztuki, jak i w nurt muzyki popularnej. Nasz projekt to wyraz wiary w to, że muzyka nie zna granic i może połączyć ludzi pochodzących z różnych środowisk”.
W programie: utwory z projektu Tempus Fantasy, m.in.: C. Debussy, S. Prokofiew, F. Liszt, H.M. Górecki, M. Ravel w aranżacjach artystów.

WIECZÓR ALPEJSKI

sobota 25 lipca, godz. 18:00, Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU – Basen Bilety: 25/15 zł

Carlo TORLONTANO – róg alpejski Kwartet Smyczkowy TOS: Izabela Bogusz – I skrzypce Grzegorz Bogusz – II skrzypce Marta Wroniszewska – altówka Karol Wroniszewski – wiolonczela Pierwszy raz w Toruniu wystąpi nietuzinkowy artysta – Włoch Carlo Torlontano, z niemniej ciekawym instrumentem – rogiem alpejskim. Alphorn, należący do rodziny rogów to instrument znacznej długości (3,5 m-4 m.), który składa się z 2-3 części łączonych ze sobą i wykonany jest z drewna jodłowego. Nie posiada żadnych klap ani otworów, dlatego uzyskuje się na nim jedynie dźwięki naturalnego szeregu alikwotów. Artysta od lat stara się wprowadzić do sal koncertowych instrument znany dotąd głównie z przekazywania sygnałów przez pasterzy w alpejskich dolinach. Jest ponadto profesorem na Music University w Salerno oraz dyrektorem artystycznym Domenico Ceccarossi International Horn Competition. W I części koncertu zabrzmią trzy kompozycje stworzone specjalnie na róg alpejski i kwartet smyczkowy (Giovanni D’Aquila – The great Horn of Helm, Antonio Iafigliola – Un suono notturno, Leopold Mozart – Sinfonia Pastorella). Włoskiemu artyście na scenie towarzyszyć będzie, obchodzący w tym roku jubileusz 10-lecia pracy artystycznej, Kwartet Smyczkowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. W II części swoje umiejętności zaprezentują już tylko muzycy kwartetu smyczkowego, którzy zmierzą się z kompozycjami polskiej kompozytorki i skrzypaczki Grażyny Bacewicz i mistrza tanga – Astora Piazzolli. G. Bacewicz – Kwartet smyczkowy nr 4 – stworzony w 1950 roku na zamówienie Związku Kompozytorów Polskich z przeznaczeniem do wysłania na Concours International pour Quatuor à Cordes w Liège, gdzie kompozytorka zdobyła za niego I nagrodę. Dowodem uznania polskiego środowiska muzycznego było włączenie IV Kwartetu do programu pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej “Warszawska Jesień”. IV Kwartet smyczkowy jest kompozycją trzyczęściową utrzymaną w stylistyce neoklasycyzmu, z wyraźnymi wpływami polskiej muzyki ludowej, choć niektórzy muzykolodzy w temacie drugim części I – Allegro molto widzą zapożyczenia hiszpańskie! Astor Piazzolla – miniatury – Libertango, Oblivion, Adios Nonino, Muerte del Angel Oryginalny styl stworzony przez Piazzollę nazywany jest „nuevo tango”. Nie jest to tango przeznaczone do tańczenia, lecz kunsztownie stylizowana muzyka do słuchania. Charakterystyczne jest dla niego nawiązywanie do baroku. Rytm tanga bywa wyraźny, ale ulega również wyraźnym zakłóceniom. Częste są również nawiązania do jazzu.

WIECZÓR FIŃSKI

sobota 1 sierpnia, godz. 20:00, Kościół św. Jakuba wstęp wolny

Połączenie krajów nordyckich z epoką baroku może wydać się dziwne, jednak jej charakterystyczne cechy, jak np. zamiłowanie artystów do ornamentyki i bogatego ozdabiania melodii rozprzestrzeniły się na wszystkie kraje europejskie.
Wieczór fiński to spotkanie z muzyką mistrzów baroku w wykonaniu fińskich artystów. Muzycy grają na kopiach instrumentów dawnych jakimi są m.in. skrzypce barokowe oraz viola da gamba. Swoją budową przypominają one współczesne instrumenty smyczkowe, a różnice w wyglądzie są bardzo subtelne i prawie niezauważalne dla oka laika. Odmienne jest natomiast brzmienie instrumentów dawnych, które charakteryzują się cieplejszym i głębszym dźwiękiem.
Podczas koncertu, oprócz kompozycji barokowych J.S. Bacha, D. Scarlattiego, D. Castellego, Ch. Graupnera wykonane zostaną nordyckie melodie ludowe.
Zaproszeni artyści to: – Petri Tapio Mattson – skrzypek, altowiolista, dyrygent, kompozytor, absolwent prestiżowej Sibelius Academy, dyrektor artystyczny zespołu muzyki dawnej ‚Opus X’ oraz jeden z najbardziej uznanych wykonawców fińskiej muzyki dawnej; – Louna Hosia – grająca na violi da gambie, absolwentka Sibelius Academy, uczestniczka wielu międzynarodowych kursów mistrzowskich, występowała z wieloma zespołami europejskimi, wykładowczyni w Helsinki Music Institute; – Ilpo Laspas – klawesynista, absolwent prestiżowej Sibelius Academy, uczestnik wielu kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, zdobywca licznych nagród w rodzimej Finlandii oraz II nagrody i Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Konkursie Jana Sebastiana Bacha w Lipsku, koncertujący w wielu krajach Europy.
Koncert odbywa się pod patronatem Konsula Honorowego Finlandii w Toruniu – Tadeusza Pająka.

WIECZÓR SŁOWACKI

sobota 8 sierpnia, godz. 20:00, Collegium Maximum, Sala Reprezentacyjna Senatu UMK Bilety: 25/15 zł

W wieczorze słowackim udział wezmą artyści z najwyższej półki : – gitarzystka Miriam Rodriguez Brüllová – dyrektor artystyczny Bratislava Chamber Guitar International Music Festival. Brała udział w wielu konkursach gitarowych w Austrii, Czechach, Niemczech, gdzie zdobyła główne nagrody. Dwa razy z rzędu (1999, 2000r.) została też wybrana najlepszym uczestnikiem międzynarodowego festiwalu Joventuts Musicals de Torroella de Montgrí w Hiszpanii; – baryton Pavol Remenár – solista słowackiej Opery i Teatru Narodowego od września 2000 kiedy to zadebiutował w tytułowej roli Don Giovanniego Mozarta. Od tamtej pory wykonał między innymi następujące partie: Belcore (Donizetti: Napój miłosny), Figaro (Cyrulik sewilski), Dandini (La Cenerentola) Rossiniego, Hrabia (Wesele Figara) i Papageno (Czarodziejski flet) Mozarta, Orfeusz (Gluck: Orfeusz i Eurydyka), Silvio (Leoncavallo: I Pagliacci), Marcello i Schaunard (Cyganeria) i inne.
Artyści w 2014 roku wspólnie wydali album pod tytułem: „Hispanic Spirit” Program koncertu również zapowiada się imponująco: W pierwszej części zaproszeni artyści zaprezentują muzyczną spuściznę kompozytorów słowackich XIX i XX wieku. Znajdą się w niej elementy muzyki ludowej, folklor pieśniowy, wybrzmią również melodie ówczesnej muzyki narodowej. Po przerwie przeniesiemy się do Rzymu i Wiednia, za sprawą Cavatiny Figara z opery Cyrulik Sewilski oraz Canzonetty z opery Don Giovanni. Na szczyty muzycznego firmamentu zaprowadzą nas również pieśni Schuberta, dzięki którym zdobył on sławę i popularność. Całość dopełnią utwory kompozytorów hiszpańskich (Regino Sainz de la Maza, Federico Moreno-Torroba, Geronimo Gimenez), z charakterystyczną dla tego regionu zarzuellą oraz Carlosa Gardela – argentyńskiego kompozytora i śpiewaka, uważanego za największego spośród wykonawców pieśni z gatunku tango.
Koncert odbywać się będzie pod Patronatem Honorowym Instytutu Słowackiego w Warszawie.

WIECZÓR W PLANETARIUM

sobota 15 sierpnia, godz.: 19:00, Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń” Wstęp wolny

Film „Chopin the Space Concert” nakręcony został w kosmosie podczas wyprawy STS-130, w czasie której astronauci słuchali płyty z muzyką Fryderyka Chopina. Załoga Endeavour i Stacji Kosmicznej każdą wolną chwilę wykorzystywała na kręcenie zdjęć filmowych, inspirowanych utworami polskiego kompozytora. Dziesiątego dnia wyprawy po raz pierwszy otwarto okna kopuły. Oczom astronautów ukazał się zapierający dech widok naszej planety. Po powrocie NASA udostępniła materiały filmowe i fotograficzne Adamowi Ustynowiczowi – pomysłodawcy i producentowi filmu. Prócz wyjątkowej i niepowtarzalnej oprawy muzycznej, obraz zachwyca unikalnymi zdjęciami Ziemi i przestrzeni kosmicznej.
Przed projekcją o filmie opowie sam reżyser – Adam Ustynowicz.

KONCERT GOSPEL

niedziela 16 sierpnia, godz. 13:00, Kościół Akademicki oo. Jezuitów p.w. Ducha Świętego Wstęp wolny

Peter Mante’s Gospel Project jest afro-amerykańską formacją wokalną. Grupa powstała w roku 2002 w Nadrenii w okolicach Düsseldorfu. Szefem jest pianista, dyrygent i aranżer Peter Mante.
Podstawowy skład grupy wokalnej był rozszerzany w zależności od potrzeb do dwudziestu osób. Jednak najbardziej polecany i cieszący się największymi sukcesami jest kwintet doświadczonych, pełnych pasji i nieprzeciętnie utalentowanych wokalistów: Collins Owusu, Daniel Aborach, Gloria Niozo, Venetia Giwa, Whitney Tawiah oraz wspomniany pianista Peter Mante. Koncerty grupy cechuje wysoki profesjonalizm, a sami artyści demonstrują nie tylko doskonałe przygotowanie muzyczne, ale także niesamowitą energię, którą niesie ze sobą ich muzyka.
Formacja Petera Mante jest znana publiczności całej niemal Europy. Największe gale muzyczne z ich udziałem odbyły się m. in. w Danii, Holandii, Francji, Luxemburgu i w Niemczech.

WIECZÓR MŁODYCH TALENTÓW

sobota 22 sierpnia, godz. 20:00, Sala Wielka Dworu Artusa wstęp wolny

Pianiści – uczestnicy Piano Paderewski Academy Przemysław FIUGAJSKI /dyrygent/ Toruńska Orkiestra Symfoniczna
W programie: najsłynniejsze koncerty fortepianowe Chopina, Griega, Beethovena, Rachmaninowa i innych
Przedostatni koncert festiwalu wypełnią wielkie dzieła w wykonaniu młodych, utalentowanych obywateli całego świata. Na Piano Paderewski Academy zgłasza się każdego roku coraz liczniej elita pianistycznej młodzieży z Europy, Azji i Ameryki. Toruńska Orkiestra Symfoniczna po raz kolejny towarzyszyć będzie tym utalentowanym wirtuozom podczas koncertu, na którym zabrzmią wybrane części najsłynniejszych koncertów fortepianowych. Będzie to z pewnością wielkie przeżycie dla melomanów, ale także dla tych młodych ludzi, którym dane będzie zagrać w pięknej Sali Wielkiej Dworu Artusa przed znakomitą publicznością.

WIECZÓR ORATORYJNY

sobota 29 sierpnia, godz. 20:00, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Wstęp wolny

Na finałowy koncert tegorocznej edycji festiwalu zapraszamy do gotyckiego Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie zaprezentujemy arcydzieło sztuki oratoryjnej – Stworzenie świata – Józefa Haydna.
J. Haydn – najstarszy z tzw. klasyków wiedeńskich, przyjaciel Mozarta, znał też młodszego od siebie Ludwiga van Beethovena, który uważał go za swojego mistrza i nauczyciela. Do ostatnich dzieł kompozytora należą oratoria Stworzenie świata i Pory roku.
Pomysł napisania oratorium „Stworzenie świata” zrodził się podczas drugiego pobytu Haydna w Londynie, gdzie kultywowano tradycje oratoryjne Haendla. Początkowo miało to być oratorium przeznaczone do wykonania w Londynie, tekst libretta napisał specjalnie dla Haydna poeta angielski Th. Lindley na podstawie I rozdziału Księgi Rodzaju ze Starego Testamentu oraz „Raju Utraconego” Miltona. Ostatecznie jednak libretto opracował dyrektor wiedeńskiej biblioteki dworskiej Gottfried van Swieten.
Dzieło nosi wyraźne znamiona indywidualności twórczej Haydna, wyrażające się przede wszystkim w pełnym inwencji łączeniu chórów z ansamblami i solami wokalnymi, w oryginalnym typie melodyki, w traktowaniu orkiestry. Oratorium to jest dziełem bezprecedensowym – Haydn wykorzystał w nim bowiem nie tylko własne doświadczenia kompozytorskie z zakresu symfonii, singspielu i muzyki religijnej, ale połączył zdobycze przeszłości z tendencjami współczesnymi i zapoczątkował nowe drogi rozwojowe.
Do współpracy zaprosiliśmy znakomitych solistów-śpiewaków, oraz czołowy zespół polskiej sceny muzyki chóralnej – Chór Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia. Zespół współpracował z tak znakomitymi dyrygentami, jak Paul McCreesh, Giovanni Antonini, Jacek Kaspszyk, Krzysztof Penderecki, James MacMillan, Bob Chilcott czy Jan Łukaszewski. Oprócz regularnych występów z innymi zespołami chór podróżuje po Polsce, koncertując z orkiestrami krajowych filharmonii oraz NOSPR i POR. Wielokrotnie pojawił się na antenie Polskiego Radia oraz w rozgłośniach zagranicznych. W latach 2009 i 2011 jako pierwszy polski chór zaprezentował się na legendarnym festiwalu BBC Proms. Nad całością artystyczną czuwać będzie Andrzej Kosendiak – dyrygent, dyrektor Narodowego Forum Muzyki, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku.

PROJEKCJE FILMOWE – WSTĘP WOLNY*

Sobota, 04.07. godz.: 18:00 – Kawiarnia Alliance Française, ul. Kopernika 20 Pan od muzyki (fr. Les choristes), 2004r. – reż. Ch. Barratier

W 1949 roku Clement Mathieu, bezrobotny nauczyciel muzyki, dostaje pracę jako opiekun i wychowawca trudnych dzieci mieszkających w domu poprawczym. Wyjątkowo rygorystyczny dyrektor nie potrafi zapanować nad nieposłuszną i zbuntowaną młodzieżą. Nowy nauczyciel postanawia zainteresować swoich uczniów muzyką i zakłada chór. U jednego z nich – Pierre’a Morhange odkrywa wybitny talent muzyczny. „Pan od muzyki” był przebojem francuskich kin. W powodzi wyróżnień dla filmu znalazły się: nominacje do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny i piosenkę, Europejska Nagroda Filmowa za muzykę oraz Cezary za muzykę i dźwięk.
Ocena Filmweb 8,1/ IMDB: 7,9

Piątek, 17.07 godz.: 19:00 – Hanza Cafe, ul. Piekary 28 Rytm to jest to (Rhythm is it!) – reż. T. Grube, E. S. Lansch Treptow, jedna z najmniej ciekawych dzielnic stolicy Niemiec, Berlina. Dla przeważającej większości zamieszkujących ją młodzieży tzw. wysoka kultura to puste słowo. Członkowie Orkiestry Filharmonii Berlińskiej, pod batutą Sir Simona Rattle’a we współpracy z brytyjskim choreografem Roystonem Maldoomem i jego asystentami postanawiają zainteresować ją niezwykłym projektem – udziałem w przygotowaniu i wystawieniu słynnego baletu Igora Strawińskiego “Święto wiosny”. Bierze w nich udział dwustu pięćdziesięciu uczniów z dwudziestu pięciu krajów – z najróżniejszych rodzin i narodowości. Pod okiem opiekunów młodzi ludzie, z których tylko nieliczni mieli kontakt z muzyką klasyczną i ekspresyjnym tańcem, biorą udział w żmudnych przygotowaniach.
Ocena Filmweb 6,5/ IMDB: 7,9 Piątek, 07.08., godz.: 19:00 – Hanza Cafe, ul. Piekary 28 Kopia mistrza (Copying Beethoven), 2006r. –reż. A. Holland
Utalentowana studentka kompozycji Anna Holtz (Diane Kruger) trafia na staż do najwybitniejszego, ale i najbardziej nieprzewidywalnego artysty – Ludwiga van Beethovena (Ed Harris). Maestro, z powodu pogłębiającej się utraty słuchu, coraz bardziej odcina się od świata, dziwaczeje, a przez to opóźnia ukończenie słynnej dziś IX Symfonii. Zadaniem Anny jest przepisywanie nut i wywieranie pozytywnego wpływu na ekscentrycznego geniusza. Ostatni z klasyków wiedeńskich przyjmuje pomoc z niezadowoleniem. Tym bardziej, że Anna nie tylko przepisuje, ale również koryguje nuty. Z czasem dziewczyna zyskuje przyjaźń i zaufanie mistrza, jednak to jej nie wystarcza. Chce jako jedna z nielicznych kobiet osiągnąć artystyczną samodzielność.
Ocena Filmweb 7,0/ IMDB: 6,8

Sobota, 15.08., godz.: 19:00 – Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń” „Chopin the Space Concert” – patrz str. 9.

Piątek, 21.08., godz.: 19:00, sala kinowa Dworu Artusa Wieczna miłość (Immortal Beloved), 1994r.– reż. B. Rose Nasycona muzyką Ludwiga van Beethovena opowieść o tajemnicy największej miłosnej namiętności mistrza. Ludwig van Beethoven umiera 26 marca 1827 roku na zapalenie płuc. Na spadek po nim liczy brat, ale okazuje się, że genialny kompozytor tuż przed śmiercią sporządził nowy testament, w którym wszystko zapisał tajemniczej “Nieśmiertelnej Ukochanej”. Rodzina twierdzi, że owa kobieta jest tylko wytworem zmęczonego chorobą umysłu, jednak sekretarz i przyjaciel Beethovena, Anton Schindler (Jeroen Krabbé) postanawia odszukać spadkobierczynię. W rolach głównych Gary Oldman i Isabela Rosselini.
Ocena Filmweb 7,5/ IMDB: 7,5

*Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Dworu Artusa

Wystawy – Wstęp wolny

„Architektura Muzyki na Świecie” otwarcie wystawy: 11.07. godz.: 17:00 – Galeria Tumult

Goethe powiedział, że architektura to zamrożona muzyka. Dla Jeana Nouvela „architektura jest jak muzyka, stworzona po to, by nas zachwycać i poruszać”. Muzyka ma nie tylko podobną kompozycję, jak architektura ale zawdzięcza jej także możliwość istnienia. Wystawa prezentowana w Galerii Tumult pokazuje, że muzyka i architektura to dziedziny pokrewne, pomiędzy którymi istnieje wiele cech wspólnych. Składa się z plansz z obiektami, na których znajdują się m.in. idealne akustycznie sale koncertowe i audytoria ze świata.
Wystawa była prezentowana w Małopolskim Ogrodzie Sztuk z okazji 12 Międzynarodowego Triennale Architektury w Krakowie. Współorganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Architektów Polskich – oddział w Toruniu.

Wystawa odbywać się będzie w dniach: 11.07. – 18.07. w godzinach: 12 – 18.
“Wszechstronni Rzemieślnicy i Utalentowani Artyści”. Spółdzielnia RZUT 1935-1996 – 25.07. godz.: 17:00 – Centrum Sztuki Współczesnej
Główna wystawa festiwalu Tormiar chce przywrócić pamięć o spółdzielniach rzemieślniczych i artystycznych, w których koncentrowała się lokalna wytwórczość. Dziś ich los pozostaje w większości nieznany. Tymczasem w wielu lokalnych zakładach koncentrowało się życie artystyczne i wytwarzane były towary, które kształtowały obraz wzornictwa w naszym kraju. Jednym z takich miejsc była toruńska Spółdzielnia RZUT – warsztat pracy twórczej współpracujących ze sobą artystów i rzemieślników. Na wystawie obejrzeć będzie można meble powstające zarówno dla wnętrz prywatnych, jak i publicznych (Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Książnica Kopernikańska w Toruniu), niezwykle modne w latach siedemdziesiątych komplety meblarskie inspirowane tradycją ludową, wyroby ceramiczne, takie jak misy, wazony czy pierniki dekoracyjne, wielobarwne tkaniny dekoracyjne, a także związane ze spółdzielnią materiały archiwalne.

Wystawa zdjęć astronauty Soichi Noguchi 15.08. godz.: 19:00 – Centrum Popularyzacji Kosmosu – Planetarium w Toruniu
Zdjęcia inspirowane muzyką Fryderyka Chopina, której astronauci słuchali w kosmosie podczas wyprawy STS-130. Dzięki talentowi japońskiego astronauty Soichi Noguchi i najnowszej technologii przetwarzania obrazów fotograficznych możemy nasycić oczy subtelnymi przejściami tonalnymi atmosfery, które dotychczas podziwiać mogli jedynie ci, którzy przebywali na orbicie. Zdjęcia prezentowane będą podczas projekcji filmu „Chopin the Space Concert” 15 sierpnia o godzinie 19:00 w Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu.

Dla dzieci:
Wszystkie dzieci zapraszamy na wycieczkę po Toruniu, którą poprowadzi Marcin Łęcki. W ramach Festiwalu odbędą się 2 spotkania:
11.07 (sobota), w godzinach: 12:00 – 14:00 (zbiórka pod Dworem Artusa)
08.08 (sobota), w godzinach: 12:00 – 14:00 (zbiórka pod Dworem Artusa)
Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie Dworu Artusa.
„Śladami Chopina w Toruniu”
W sierpniu 1825 roku piętnastoletni Fryderyk Chopin odwiedził Toruń. W liście do swojego przyjaciela relacjonował przebieg tej wizyty pisząc „iż największą impresję, czyli alias wrażenie, pierniki na mnie uczyniły.” Jednak, oprócz wspomnianych tutaj pierników zachwycił się także toruńskimi zabytkami. Co widział? Co wywarło na nim największe wrażenie? W towarzystwie przewodnika poznajcie te zakątki Torunia, którym artysta poświęcił czas podczas jednej z wakacyjnych podróży na Pomorze.

TRASA PRZYGOTOWANA NA PODSTAWIE ORYGINALNEGO LISTU FRYDERYKA CHOPINA.
Toruńska Orkiestra Symfoniczna w roku 2015 obchodzi XXXVI-lecie działalności. Założona jako Toruńska Orkiestra Kameralna w sezonie artystycznym 1978/79, pod zarząd Miasta Toruń przeszła w 1990 roku. Utrzymywana jest przez Miasto Toruń i jemu zawdzięcza dynamiczny rozwój. W lutym 2006 roku zmieniła nazwę na Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Zespół wpisał się na stałe w kulturalny krajobraz miasta, poprzez organizowanie koncertów dla mieszkańców Torunia i sławiąc jego imię na licznych tournee krajowych i zagranicznych. Toruńska Orkiestra Symfoniczna na przestrzeni swojej XXXVI-letniej działalności dała około dwóch i pół tysięcy koncertów we wszystkich znaczących miastach Polski oraz w wielu krajach Europy (m.in. Belgia, Szwajcaria, Czechy, Słowacja, Niemcy, Dania, Wielka Brytania, Włochy, Francja, Białoruś, Litwa), a także na prestiżowych festiwalach. Orkiestra może się również poszczycić miesięcznym tournee w Chinach oraz uczestnictwem w dwóch koncertach Gali Operowej w Pamplonie. W październiku 2010 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zagrała koncert w Cirque Royal w Brukseli. W lipcu 2010 roku zespół Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej towarzyszył Jose Carrerasowi podczas jego występu na toruńskiej Motoarenie. Orkiestra brała udział w licznych festiwalach krajowych i europejskich, ma na swym koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji oraz Radia Suisse Romande. W 1996 roku, jeszcze jako Toruńska Orkiestra Kameralna, nagrała pod kierunkiem Jerzego Salwarowskiego CD „Słynne miniatury klasyczne”, rok później CD monograficzny z muzyką F. Mendelssohna-Bartholdy’ego. Również w 1997 roku w Soroe w Danii pod kierunkiem Knuda Vada orkiestra nagrała płytę z Wielką Mszą c-moll KV 427 – W. A. Mozarta. W roku 1999, w Soroe orkiestra dokonała kolejnego nagrania utworów W. A. Mozarta: Requiem d-moll KV 626, Ave verum corpus KV 618 i Laudate Dominum KV 339. W roku 2001 w Soroe, wspólnie z Chórem “Soranus” i Akademickim Chórem z Kopenhagi oraz solistami: Ann Petersen (sopran), Adamem Zdunkowskim (tenor) i Ole Stovring Larsenenem (baryton) Toruńska Orkiestra Kameralna dokonała pod kierunkiem Knuda Vada nagrań utworów L. van Beethovena: uwertury Leonora II op.72a i oratorium Chrystus na Górze Oliwnej op.85.
Ważnym aspektem działalności Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jest edukacja muzyczna dzieci i młodzieży, obejmująca swym zasięgiem nie tylko Toruń, ale również teren województwa kujawsko-pomorskiego. Obecnie dyrektorem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jest Paweł Dudzik. Aktualny zespół artystyczny Orkiestry tworzy 56 osób.

Bilety do nabycia w kasie Dworu Artusa od poniedziałku do piątku w godz. 12-18 oraz na godzinę przed koncertem w miejscu, gdzie będzie się on odbywał. Bilety on-line można zakupić za pośrednictwem strony: www.tos.art.pl, www.bilety24.pl.
Toruńska Orkiestra Symfoniczna Dyrektor Paweł Dudzik Rynek Staromiejski 6, 87-100 Toruń tel./fax: 56 622 88 05

* bezpłatne wejściówki na wydarzenia będą do odbioru w kasie Dworu Artusa. Liczba miejsc ograniczona.
Podczas koncertów odbywających się w Dworze Artusa, będzie możliwość zakupienia wydawnictwa „Chopin w Toruniu” wydanego przez Bydgoską Lokalną Organizację Turystyczną „ByLOT”.

[MT/Toruńska Agencja Symfoniczna]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama