Mój Toruń: Główna » Poradniki » Jak przygotować się do lotu?

Jak przygotować się do lotu? 

[foto: createsima]

Lot samolotem wielu z nas kojarzy się z przedłużonym weekendem, długo oczekiwanym urlopem czy wakacjami. Zanim wsiądziemy na pokład samolotu zawsze warto się do niego dobrze przygotować, a także przemyśleć, co powinniśmy ze sobą zabrać. Dzięki zastosowaniu się do kilku prostych sposobów zwiększymy swoją szansę na przyjemną i spokojną podróż. Adw. Piotr Ratnicki-Kiczka, ekspert marki Opoznionysamolot.pl radzi, jak najlepiej przygotować się do lotu samolotem.

1. Porównaj ceny różnych przewoźników zanim dokonasz zakupu biletu lotniczego. Planując dłuższy, np. wakacyjny pobyt, zawsze sprawdzaj strony internetowe, specjalizujące się w wyszukiwaniu okazyjnych lotów. Możesz na nich znaleźć bilety promocyjne oraz łączone (rejs w jedną stronę obsługuje inny przewoźnik niż w powrotną). Jeśli jednak myślisz o krótkim np. służbowym lub weekendowym locie, zweryfikuj ceny biletów na bezpośrednich stronach przewoźników. Dzięki temu unikniesz dodatkowej opłaty za wystawienie biletu, tzw. opłaty transakcyjnej. Planując dalszą destynację czy lot w wyższej klasie, zweryfikuj koszt przelotu w zaprzyjaźnionym biurze podróży, które lojalnym klientom z pewnością zaoferuje konkurencyjną cenę biletu lotniczego.

2. Dokonując zakupu biletu lotniczego, zwróć uwagę, z jakiego i na jakie lotnisko lecisz. Jest to kluczowe szczególnie w przypadku tanich linii lotniczych, które zazwyczaj startują i lądują w portach lotniczych oddalonych nawet kilkadziesiąt kilometrów od danego miasta. Czasami może się nawet okazać, że bardziej opłacalne będzie skorzystanie z lotów rejsowych niż tanich linii lotniczych, jeśli doliczymy koszty dojazdu taksówką, autobusem czy pociągiem do miejsca docelowego.

3. Jeśli sama myśl o locie samolotem wzbudza w Tobie strach, wybierając miejsce – weź to przy korytarzu, nigdy blisko okna. Ulubiona książka, muzyka, gazeta, iPad, notebook czy Kindle z pewnością pomogą Ci się zrelaksować podczas podróży i zapomnieć o stresie z nią związanym. Niezastąpione może się też okazać urządzenie, które odbiera Wi-Fi. Co istotne, aktualnie większość lotnisk oferuje darmowy dostęp do sieci, a coraz więcej linii lotniczych daje możliwość bezpłatnego korzystania z Internetu z urządzeń nadawczo-odbiorczych w trybie samolotowym.

4. Zapoznaj się z limitem ilościowym, wymiarowym i wagowym bagażu indywidualnie ustalanym przez przewoźnika, z którego usług zamierzasz skorzystać. Jako bagaż nadawany np. w LOT Economy Class możesz zabrać ze sobą jedną walizkę o wadze 23 kg, natomiast w Wizzair nie może ona przekroczyć 32 kg.

5. Planując dłuższy pobyt lub obawiając się, że możesz przekroczyć limit bagażu podręcznego (np. 1 sztuka do 8 kg w LOT czy 10 kg w Ryanair), zabierz ze sobą bagaż nadawany. Dzięki temu unikniesz stresu związanego z ewentualnym przekroczeniem limitu wagowego w przypadku bagażu podręcznego, a także konieczności przepakowania się bądź wyrzucenia rzeczy. Jeśli jednak lecisz na weekend lub kilka dni, ogranicz się do bagażu podręcznego. Dzięki temu koszt przelotu będzie niższy.

6. Pamiętaj o zapakowaniu niezbędnych i wartościowych rzeczy do bagażu podręcznego. Jeśli przyjmujesz leki o ściśle określonych godzinach, zabierz je na pokład samolotu – nigdy nie wiesz, czy Twoja podróż się nie przedłuży. Podobnie jest z drogocennymi przedmiotami. Chcąc zniwelować ryzyko uszkodzenia sprzętu elektronicznego zawsze miej go blisko siebie. Co ważne, jeśli podróżujesz tylko z bagażem podręcznym, zapakuj płyny do 1 l po 100 ml każdy do bezbarwnego, plastikowego woreczka.

7. Szczególnie w przypadku bagażu rejestrowanego, nie zapomnij o oznaczeniu swojej walizki. Ten prosty sposób sprawi, że unikniesz później problemu związanego z jej rozpoznaniem na karuzeli identycznych bagaży wirujących na pasie bagażowym.

8. Planując wyjazd z dużym wyprzedzeniem, ubezpiecz lot od kosztów rezygnacji. Trudno przewidzieć, czy wykupiony przez Ciebie rejs będzie możliwy
z powodu ewentualnej choroby, wypadku czy innych zdarzeń losowych. W przypadku niespodziewanej sytuacji życiowej ubezpieczyciel za sprawą ubezpieczenia zwróci Ci pieniądze za zakup biletu lotniczego.

9. Odpraw się przez Internet. Szczególnie w przypadku tanich linii lotniczych da Ci to pewność, że nie spotka Cię niemiła niespodzianka związana z uiszczeniem dodatkowej opłaty za check-in na lotnisku. Na dodatek, zmniejszysz ryzyko nie wpuszczenia na pokład samolotu z powodu nadkompletu pasażerów, czyli tzw. overbookingu. W przypadku odprawy on-line linie lotnicze dają również możliwość przeprowadzenia jej przez telefon komórkowy, a tym samym pewność, że nie zgubisz karty pokładowej.

10. Postaw na wygodny strój. Komfortowe ubranie i stabilne obuwie jest szczególnie istotne w przypadku długich, międzykontynentalnych lotów. Wynika to z faktu, że podczas wielogodzinnego rejsu z przesiadkami, kilkukrotnie trzeba zdejmować buty do kontroli bezpieczeństwa, czasami po schodkach samolotu wejść bądź zejść z bagażem podręcznym czy nawet podbiec. Im Twoje obuwie i ubranie będzie wygodniejsze, tym większy komfort podróży.

11. Jeśli planujesz dłuższy pobyt, zabierz ze sobą przewodnik w tradycyjnej formie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zaznaczyć wybrany fragment, a następnie wrócić do niego. Jeśli jednak myślisz o krótkim np. weekendowym wyjeździe do dużego miasta, tzw. city break, wykup, a następnie ściągnij na iPada np. jeden rozdział przewodnika w wersji elektronicznej lub wydrukuj go. Tym sposobem unikniesz dźwigania zbędnych kilogramów zarówno podczas samej podróży, jak i zwiedzania.

Znajomość prawa się opłaca!

12. Zanim wsiądziesz na pokład samolotu, zapoznaj się z prawami pasażerów. Pamiętaj, że jeśli Twój lot został odwołany, opóźniony o ponad trzy godziny lub nie wpuszczono Cię na pokład samolotu, masz prawo domagać się rekompensaty finansowej od przewoźnika od 250 nawet do 600 euro. Do jej uzyskania wystarczy jedynie bilet elektroniczny. Jednak aby zwiększyć swoje szanse na jej otrzymanie, warto przekazać swoją sprawę wysoko wyspecjalizowanym adwokatom.

13. Pamiętaj, że niezależnie od faktu czy linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność za zdarzenie, czy też nie, mają podstawowe obowiązki wobec pasażera, którego lot został odwołany lub opóźniony o więcej niż 2 godziny. W ramach tzw. opieki nad pasażerami ma obowiązek zapewnić podróżnemu posiłki i napoje w wymiarze odpowiednim do czasu oczekiwania na lot. Kiedy alternatywny rejs przypada bowiem na kolejny dzień, linie lotnicze są zobligowane zaoferować pasażerowi nocleg w hotelu, transport do i z lotniska oraz dwie darmowe rozmowy telefoniczne. Ale to nie wszystko! Mają one również obowiązek zapewnić poszkodowanemu alternatywne połączenie do miejsca docelowego w najwcześniejszym możliwym terminie, włączając przewoźników konkurencyjnych.

[MT / LB Relations]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama