Mój Toruń: Główna » Artykuły sponsorowane » Odkryj historię swojego miasta razem z Legendami Północy od Specjala

Odkryj historię swojego miasta razem z Legendami Północy od Specjala 

legendy_polnocy_torun_small

Specjal od lat jest symbolem północnej Polski. Jego silne regionalne korzenie ukazuje bogactwo lokalnego nazewnictwa – każdy region nadaje mu indywidualny przydomek. Lokalne powiązania przedstawia również nowa kampania Legenda Północy odkrywając tajemnice miejscowych legend.

Tajemnica toruńskiego smoka
Nie bez powodu Toruń nazywany jest Krakowem północy, okazuje się, że i to piękne miasto było nawiedzane przez smoki. Tak przynajmniej utrzymywali jego mieszkańcy, których zeznania oficjalnie zaprotokołowano w kancelarii miejskiej w 1746 roku. Niestety oryginał dokumentu jest uznawany za zaginiony. Legenda głosi, że 13 sierpnia 1746 roku, mieszkańców pięknego Torunia nawiedziła straszliwa bestia. Wszyscy w pośpiechu uciekali, by schronić się przed niebezpiecznym stworzeniem. Na szczęście, na wieży pełnił straż mistrz ciesielski Hieronim, który z ogromną odwagą przywołał zwierzę do siebie. Kiedy smok był naprawdę blisko i jego smukłe oko wypełniło widok okna wieży, Hieronim z całych sił uruchomił Tubę Dei, której donośny dźwięk wypłoszył smoka. Chociaż oficjalny protokół z wydarzenia zaginął, to nadal możemy spotkać smoka w Toruniu na rogu Podmurnej i Szerokiej, gdzie groźnie łypie na przechodniów.

Mistrz ciesielski Hieronim nie jest jedynym bohaterem Torunia! Odkrywać więcej historii regionu można dzięki akcji Legenda Północy marki Specjal. Wszystkie opowieści zebrane na północy Polski zostały zapisane w atrakcyjnej formie komiksów. Wybrane legendy pojawiły się na limitowanej serii puszek i butelek Specjala, a wszystkie dostępne są na stronie internetowej www.legendapolnocy.pl.
legendy_polnocy_torun
Legendarne historie, unikalny smak i regionalny przydomek. A Ty jak go nazywasz?

Nie bez powodu Specjal zagłębił się w miejscowe legendy. Na przestrzeni lat wpisał się w północne rejony naszego kraju jako lokalny trunek, jednocześnie stwarzając pole do tworzenia legend o nim samym. Okazuje się, że Specjal, znany także jako Lajceps jest różnie nazywany w poszczególnych rejonach północy. Dla jednych Perła Bałtyku, Tczewski Dialekt, czy Elbląska Noc Polarna. W innych miejscach figuruje jako po prostu Czarny, jednak najciekawsze są wariacje epitetów do tego koloru. I tak właśnie możemy go spotkać pod pseudonimami: Czarny Wąż, Orzeł, Książę, Ninja. Jawi się także jako Mroczny Rycerz, czy Cień Mordoru. Zwolennicy jego unikalnego smaku nazywają go po prostu The Specjal One w regionie.

Chociaż bogactwo nazw jest ogromne, to jedno jest pewne – Specjal stał się autentycznym symbolem polskiej północy z którą się utożsamia.

Jeśli jesteś ciekawy pozostałych Legend Północy znajdziesz je nie tylko na stronie www.legendapolnocy.pl.
Opowieści są dostępne także w największych miastach północy w postaci oryginalnych murali.

[MT / Żywiec Sprzedaż i Dystrybucja sp. z o.o]

Wyraź swoją opinię - dodaj komentarz

Reklama